Transgresje Festiwal | Throbbing Wafle
Sierpień 2018
P W Ś C P S N
« Sie    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Transgresje Festiwal | Throbbing Wafle
17693
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-17693,page-child,parent-pageid-17620,ajax_updown_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,qode-title-hidden,side_area_uncovered_from_content,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-9.4.1,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive,elementor-default
Throbbing_Waffle

Throbbing Wafle

Konceptualny projekt członków grupy MIKROWAFLE i prawdopodobnie pierwszy w historii „tribute band”, czy też „cover band”, grupy industrialnej. Kto zna Throbbing Gristle, jeden z najbardziej transgresyjnych zespołów w historii muzyki po II wojnie światowej, ten wie o co chodzi.

W założeniu, podobnie, jak ma to miejsce w przypadku grup naśladujących np. THE BEATLES – artyści wcielają się w oryginalne postaci i odtwarzają w większości oryginalne kawałki grupy THROBBING GRISTLE. Jednak precedens jest o tyle znaczący, że ta sztuka nie jest „ładna” ani „grzeczna”, w potocznym ujęciu.

 

Pojawienie się THROBBING GRISTLE na początku lat 70. ubiegłego wieku, miało dość fundamentalne znaczenie dla rozwoju współczesnej awangardy muzycznej, zwłaszcza jej odłamu pod szeroko pojętym określeniem „industrial music”, czy „noise-music”, ale także dla ekstremalnego (eksterminacyjnego) performance-art, następstwa epoki KAMP i akcjonistów wiedeńskich. T.G. wywarło piętno w życiorysie niejednej osoby, podobnie, jak na nas w naszej młodości – mówią twórcy zespołu. – Realizacja projektu stała się więc obowiązkową konsekwencją naszych zainteresowań i penetracji.

Można stwierdzić, że projekt jest czytelny i zrozumiały raczej dla tej wąskiej grupy odbiorców, którzy kojarzą THROBBING GRISTLE przynajmniej z nazwy, ale jednocześnie zwraca uwagę zainteresowanych na znaczenie tych znanych prekursorów i zjawisk.

 

Pierwszy performance – narodziny THROBBING WAFLI („Birth”) odbył się na międzynarodowym festiwalu Audio Art w Gdyni (Teatr Muzyczny, 2009 r.). Od pomysłu i koncepcji do realizacji upłynął zaledwie miesiąc.

 

Projekt THROBBING WAFLE nie ma być jednak wiernym naśladowcą (odtwórcą) T.G. (jak to jest w przypadku grup naśladujących THE BEATLES). THROBBING WAFLE skupiają się na wczesnych dokonaniach starego T.G. (z okresu lat ‘70 i ‘80), bo im się on najbardziej podoba. Posługują się jednak nowoczesnym sprzętem (o jakim w latach 70-tych można było tylko pomarzyć) i technologią HD video. Są też własne wtrącenia, rodem z MIKROWAFLI. Jest to rodzaj kolejnej prowokacji, bowiem THROBBING WAFLE to jednocześnie lekka ironia i sarkazm na temat współczesnej, bardzo serio pojmowanej „sceny industrialnej”.

 

THROBBING WAFLE z założenia nie występują w klubach muzycznych, a wyłącznie w galeriach, salach kinowych, teatralnych, dużych przestrzeniach fabrycznych. Penetrują sztukę ekstremalną; szok, prowokacja i eksperyment. Prąd, sex, magia, religia, hipnoza i przede wszystkim pulsacja.

 

Tak się złożyło, że 24 listopada 2010 r. zmarł jeden z czterech członków i założycieli oryginalnego THROBBING GRISTLE – Peter „Sleazy” Christopherson. Od tej chwili nie będzie już nigdy więcej prawdziwego THROBBING GRISTLE. Są jednak THROBBING WAFLE.

 

www.myspace.com/throbbingwafle