Transgresje Festiwal | Zorka Wollny
Sierpień 2018
P W Ś C P S N
« Sie    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Transgresje Festiwal | Zorka Wollny
17714
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-17714,page-child,parent-pageid-17620,ajax_updown_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,qode-title-hidden,side_area_uncovered_from_content,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-9.4.1,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive,elementor-default
ZORKA_WOLLNY

ZORKA WOLLNY

(Zofia)

Artystka sztuk wizualnych, współpracuje z najważniejszymi polskimi instytucjami artystycznymi zajmującymi się sztuką współczesną.

Twórczyni serii onirycznych filmów oraz performance’ów choreograficznych realizowanych dla instytucji muzealnych oraz koncertów (we współpracy z Anną Szwajgier lub Arturem Zagajewskim). Ukończyła wydział malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie obecnie broni pracy doktorskiej. Jest asystentką w Akademii Sztuki w Szczecinie.

 

Współpracuje z: Narodową Galerią Sztuki Zachęta, Muzeum Sztuki w Łodzi, Instytutem Sztuki Wyspa oraz Zamkiem Ujazdowskim. W 2007 roku reprezentowała Polskę na wystawie twórców europejskich w Brukseli. Dwukrotnie otrzymała stypendium Ministra Kultury, jest również laureatką Nagrody im. Eugeniusza Gepperta za osiągnięcia malarskie. W 2009 roku została nominowana do nagrody Fundacji Deutsche Banku dla najlepszego młodego artysty, a w 2010 roku magazyn sztuki Arteon przyznał jej tytuł Artystki Roku. Magdalena Ujma pisała w uzasadnieniu:

 

Zorka Wollny jest godną następczynią pierwszej fali artystek, która pojawiła się w Polsce po wielkiej przemianie ustrojowej w 1989 roku. Jest artystką niezwykle interesującą, a najważniejsze cechy jej działalności to: intelektualne ożywienie, ciekawość świata i nietuzinkowe traktowanie – zdawać by się mogło – oklepanych tematów, zamiłowanie do współpracy. Z tych właśnie powodów sztukę Wollny trudno zaszufladkować, bo artystka swobodnie przemieszcza się pomiędzy dyscyplinami, korzysta z inspiracji lekturami, zajmuje się teatrem, tańcem, muzyką. Zasadniczy dla niej jest kontakt z innymi ludźmi – rozmowy i przepływanie idei. Dotychczasowe interpretacje twórczości Zorki Wollny ujmują ją w kategoriach feministycznej dekonstrukcji patriarchalnych kodów zachowań, czy też krytyki instytucji. Taki sposób patrzenia odejmuje jednak działalności Wollny jej wyjątkowość i aurę, jaką jest otoczona.

 

Jej realizacje były prezentowane w Polsce i za granicą, m.in. we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Turcji, na Węgrzech i w Kanadzie. Oprócz uczestnictwa w wystawach brała udział w wydarzeniach muzycznych (np. Festiwal Audio Art w Krakowie) i teatralnych (Międzynarodowe Spotkania Baletowe w Łodzi czy Międzynarodowy Festiwal Teatralny Malta w Poznaniu).

 

Ważniejsze projekty: Koncert na wysokie obcasy, koncert/performance we współpracy z Anną Szwajgier (2004), Mieszkam w IKEA, tygodniowy performance (2004), Sabanci, wystawa w Galerii Fait w Krakowie, Muzeum, performance taneczny w Muzeum Narodowym w Krakowie (2006), Muzeum, wystawa w Galerii Okna w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie (2008), Ucieczka z kadru, wystawa w Galerii Starter w Poznaniu (2008), Sześć sylwetek na tle kolekcji, performance taneczny (2009), Ballada na Gmach Zachęty, koncert/ performance we współpracy z Anną Szwajgier (2009), Sonata erozyjna, performance (2010), Unhum na 23 muzyków i 53 przechodniów, koncert/performance we współpracy z Anną Szwajgier i Arturem Zagajewskim (2010), Przesilenie letnie, koncert i spektakl taneczny we współpracy z Anną Szwajgier i Magdaleną Przybysz (2010), Music from the White Cube, wystawa we współpracy z Anną Szwajgier, Sierra Meteo, Edynburg (2010), Słopiewnie, koncert nad jeziorem z Anną Szwajgier, Jelenia Góra (2010), Ciało w bibliotece, performance (2010), Songs of the Sublime, koncert z Anną Szwajgier (2011), Oratorium na orkiestrę i chór mieszkańców Warszawy, koncert/performance we współpracy z Anną Szwajgier i Arturem Zagajewskim (2011)

 

(wykorzystano tekst: Zofia Cielątkowska, Narodowy Instytut Audiowizualny)